CONCURSUL ASUS
LEARN AND COMPETE 2024

ASUS Romania își dorește să încurajeze competitivitatea și performanțele școlare bazate pe cunoștințele din domeniul Tehnologiei Informației și a Comunicațiilor (TIC).

Prezentare

La acest Concurs pot participa toți elevii din clasele IX-XII, din Municipiul București. Fiecare participant va fi înscris la concurs, prin intermediul profesorului coordonator, care își va crea un cont cu user și parolă la Secțiunea Înscrieri, după care va completa formularul de înscriere.

Este necesar ca fiecare participant să aibă la dispoziție un desktop și cel puțin un smartphone. Înscrierea este gratuită!

ASUS va premia în finală primii 3 câștigători astfel:

  • Locul 1: ASUS ExpertBook B3 Flip (B3402)
  • Locul 2: ASUS BR1402
  • Locul 3: ASUS BR1402

De asemenea, ASUS va premia și profesorii coordonatori ai elevilor de pe primele 3 locuri:
  • Locul 1: ASUS BR1402
  • Locul 2: ASUS BR1402
  • Locul 3: ASUS BR1402

Concursul se organizează și se va desfașura atât în mediul online, prin intermediul platformelor Kahoot și Microsoft Teams, cât și în mediul offline.
Concursul este inclus în Calendarul Activităților Educative Municipale 2024.

Exemplu întrebare Kahoot:

ETAPA 1

Cei 15 finaliști sunt:

Locul 1:
LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU PONI”, Mihai-Gabriel G.
Locul 2:
LICEUL TEHNOLOGIC „PETRU PONI”, Mihai I.N.F.
Locul 3:
COLEGIUL TEHNIC DE AERONAUTICĂ „HENRI COANDĂ”, Mihai Razvan A.
Locul 4:
LICEUL TEORETIC „TUDOR VLADIMIRESCU”, Bianca Mihaela M.
Locul 5:
COLEGIUL NAŢIONAL „IULIA HAŞDEU”, Luca Alexandru D.
Locul 6:
COLEGIUL NAŢIONAL „ION CREANGĂ”, Laura C.
Locul 7:
COLEGIUL NAŢIONAL „GHEORGHE ŞINCAI”, Nicole Alexandra D.
Locul 8:
LICEUL TEORETIC „ŞCOALA MEA”, Raluca N.
Locul 9:
LICEUL TEORETIC „C-TIN BRÂNCOVEANU”, Ianis-Alin M.
Locul 10:
LICEUL TEORETIC „ŞCOALA MEA”, Ioana - Raluca A.
Locul 11:
LICEUL TEORETIC „ALEXANDRU IOAN CUZA”, Călin Andrei Z.
Locul 12:
LICEUL TEORETIC „HYPERION”, Mihail-Eduard C.
Locul 13:
COLEGIUL NAŢIONAL „IULIA HAŞDEU”, Tudor N.D. M.
Locul 14:
COLEGIUL ECONOMIC „A. D. XENOPOL”, Rareș Gabriel P.
Locul 15:
LICEUL TEORETIC „ION BARBU”, Petru-Cristian N.

ETAPA 2

Cei 15 finaliști sunt:

Locul 1:
LICEUL „ROMÂNO-FINLANDEZ”, Andrei T.
Locul 2:
COLEGIUL NAŢIONAL „CANTEMIR VODĂ”, Denis K.
Locul 3:
COLEGIUL NAŢIONAL „IULIA HAŞDEU”, Vlad I.
Locul 4:
COLEGIUL NAŢIONAL „CANTEMIR VODĂ”, Mihai V.
Locul 5:
COLEGIUL NAŢIONAL „ION NECULCE”, Anton N.
Locul 6:
COLEGIUL NAŢIONAL „IULIA HAŞDEU”, Rachid M.
Locul 7:
COLEGIUL TEHNIC FEROVIAR „MIHAI I”, Mario D.
Locul 8:
COLEGIUL NAŢIONAL „I.L. CARAGIALE”, Alin P.
Locul 9:
LICEUL „ROMÂNO-FINLANDEZ”, David M. - RETRAS
LICEUL TEHNOLOGIC DE METROLOGIE „TRAIAN VUIA”, Bogdan C.
Locul 10:
COLEGIUL NAŢIONAL „I.L. CARAGIALE”, Alexandru T.D.
Locul 11:
COLEGIUL NAŢIONAL „I.L. CARAGIALE”, Sebastian T.
Locul 12:
COLEGIUL NAŢIONAL „IULIA HAŞDEU”, Mihai M.
Locul 13:
COLEGIUL TEHNIC FEROVIAR „MIHAI I”, Andrei I.
Locul 14:
LICEUL TEORETIC „TUDOR VLADIMIRESCU”, Eduard M.
Locul 15:
COLEGIUL NAŢIONAL „GHEORGHE ŞINCAI”, Vlad G.